Kansızlık Belirtileri ve Kansızlığa İyi Gelen 5 Faktör
Hayat kalitesini düşüren kansızlık, vücutta halsizlik, yorgunluk, nabızda hızlanma, uyku hali gibi durumlarla kendini gösterir. Kansızlık teşhisi kan tahlilleri ile yapılır.

Kansızlık Belirtileri

- Vücutta halsizlik, yorgunluk

- Ciltte solgunluk

- Asabiyet hali

- Tırnakların kırılması

- Saç dökülmesi

- El ve ayaklarda uyuşma

- Baş ağrısı

- Odaklanma güçlüğü

- Kulak uğuldaması

- Dudak çatlakları


KANSIZLIĞA İYİ GELEN 5 FAKTÖR

C VİTAMİNİ

C VİTAMİNİ

Çay ve kahve tüketiminin sınırlı olması gerektiği kansızlık durumunda, C vitamini açısından zengin meyvelerle taze sıkılmış suları tüketilmelidir.

B12 VİTAMİNİ

Kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinden üretimi açısından gerekli olan B12 vitamini, yetersiz olduğunda kansızlık meydana gelir. B12 vitaminin vücut tarafından emiliminin sağlıklı olması için ince bağırsak, mide, pankreas işlevlerinin düzgün çalışması önemlidir.

HAYVANSAL BESİNLER

HAYVANSAL BESİNLER

Balık, karaciğer, kırmızı et gibi hayvansal gıdaların düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kırmızı et en önemli demir kaynaklarındandır.

DEMİR İLAÇLARI

Demir eksikliği tedavisi hekim tarafından yürütülen bir süreçtir. Tedavinin tamamlandığı süreç hekim tarafından belirlenir. Tedavi, hastanın durumuna göre iğne, damar yoluyla ya da tabletler şeklinde uygulanır.

FOLİK ASİT

Vücutta folik asit eksikliği olduğunda kansızlık ortaya çıkar. Alyuvar üretimine destek olan folik asit yetersizliğinde kan hücresi az üretilir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları