6 adımda iyot eksikliği hangi hastalıklara yol açar?
İyot vücuttaki tiroidinin tiroid hormonlarını yapabilmesi için gerekli olan bir element oluyor. Gelişim için de oldukça önem taşıyor. Vücutta iyot eksikliği olduğu durumlarda bazı hastalıklar ve belirtiler ortaya çıkabiliyor. Peki 6 adımda iyot eksikliği hangi hastalıklara yol açar? diyorsanız işte yanıtı...

1. Tiroit hastalıkları ve kanseri: Yetersiz iyot alımı sonucu ortaya çıkan iyot eksikliği tiroit bezi büyümesine neden oluyor ve guatr hastalığı oluşuyor.

Tiroit hastalıkları ve kanseri: Yetersiz iyot alımı sonucu ortaya çıkan iyot eksikliği tiroit bezi büyümesine neden oluyor ve guatr hastalığı oluşuyor.

2. Kilo alımı: Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa ani kilo artışı yaşanabiliyor.Bunun sebebi, tiroit hormonların vücudun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızını kontrol etmesine yardımcı olması oluyor.

Kilo alımı: Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa ani kilo artışı yaşanabiliyor.Bunun sebebi, tiroit hormonların vücudun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızını kontrol etmesine yardımcı olması oluyor.

3. Kilo alımı: Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa ani kilo artışı yaşanabiliyor.Bunun sebebi, tiroit hormonların vücudun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızını kontrol etmesine yardımcı olması oluyor.

Kilo alımı: Vücudun tiroit hormonlarını yapmak için yeterli iyotu yoksa ani kilo artışı yaşanabiliyor.Bunun sebebi, tiroit hormonların vücudun gıdayı enerji ve ısıya dönüştürme süreci olan metabolizma hızını kontrol etmesine yardımcı olması oluyor.

4. Düşük veya erken doğum: Gebelikte yaşanan iyot eksikliği düşük, ölü doğum, erken ve düşük ağırlıklı doğum, sağırlık-dilsizlik, şaşılık, felç, guatr hızında artışa neden olabiliyor.

Düşük veya erken doğum: Gebelikte yaşanan iyot eksikliği düşük, ölü doğum, erken ve düşük ağırlıklı doğum, sağırlık-dilsizlik, şaşılık, felç, guatr hızında artışa neden olabiliyor.

5. Kuru cilt: İyottan yapılmış olan tiroid hormonları, ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sık görülmez ve muhtemelen kuru, pul pul deriye yol açıyor.

Kuru cilt: İyottan yapılmış olan tiroid hormonları, ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sık görülmez ve muhtemelen kuru, pul pul deriye yol açıyor.

6. Yorgunluk: Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin sık görülen semptomlarından oluyor.Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, vücut normalde olduğu kadar enerjiyi sağlayamıyor ve halsiz hissetmeye neden olabiliyor.

Yorgunluk: Yorgunluk ve halsizlik de iyot eksikliğinin sık görülen semptomlarından oluyor.Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, vücut normalde olduğu kadar enerjiyi sağlayamıyor ve halsiz hissetmeye neden olabiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları