5 Maddede Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?
Diş eti sağlığı dikkate alınmadığında, hastalıklara ve diş kaybına neden olabilmektedir. Diş ve diş eti sağlığı için öncelikli adım bakım ve temizliktir...

1. Zararlı Yeme Alışkanlıklarından Kurtulun

Zararlı Yeme Alışkanlıklarından Kurtulun

Asitli, şekerli, kafeinli içeçekleri tüketmeyin. Asitli içecekler, diş yüzeyini aşındırmaktadır. Sert kabuklu yemişleri dişinizle kırmayın. 

2. Rutin Diş Muayenesi Olun

Rutin Diş Muayenesi Olun

Dişlerinizde herhangi bir belirti olmasa dahi rutin olarak yılda bir kez diş doktoruna görünün. Diş eti rahatsızlığı olanlar, geç kalmadan tedaviye başlarsa daha erken sonuç almaktadır. Diş eti hastalığı önemsenmez ise, diş kaybı başlayabilir.

3. Diş Temizliğinizi İhmal Etmeyin

Diş Temizliğinizi İhmal Etmeyin

Düzenli olarak günde iki kere dişleri fırçalamak, akşamları diş ipi ile temizliğini yapmak önemlidir. Diş ipi kullanımı çürümeyi ve diş rahatsızlıklarını büyük ölçüde engellemektedir. Düzenli fırçalama ve temizlikle diş eti hastalıklarının büyük ölçüde önüne geçilir.

4. Dolgu ve Kaplamalara Dikkat

Dolgu ve Kaplamalara Dikkat

Uzun zamandır kullanılan dolgu ve kaplamalarda aşınma ile bozulma, sızıntı, protezin ağıza tam uymaması, kullanılan malzemelerin alerjik etki yaratması gibi durumlarda hemen doktora görünün. 

5. Sigarayı Bırakın

Sigarayı Bırakın

Sigara, diş eti hastalıkları riskini arttırmaktadır. Dokulardaki kanlanmayı bozan sigara, dişlerde plak oluşumunu desteklemesinden dolayı, zamanda diş taşı oluşumunu da çoğaltmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları