Sivilce çıkmasını engellemek için 10 öneri!
Yağ bezi kanallarının tıkanarak yağ bezlerinin salgıladığı yağın cilt dışarısına atılamaması sonucunda akne diğer adıyla sivilce meydana geliyor.Özellikle ergenlik dönümünde oldukça sorun yaratan boyutlarda olsa da insan yer yaşta sivilceler ile karşı karşıya gelebiliyor. Peki sivilce çıkmasını engellemek için ne yapılmalı? diyorsanız işte sivilce çıkmasını engellemek için 10 öneri...

1. Cildi temiz tutmak: Sivilceleri önlemenin en basit ve önemli yolu, cildi temiz tutmak oluyor. Her gece yatmadan önce cildi ılık suyla ovalayarak masaj yapılması, açılan gözeneklerinize sıkılaştırıcı tonik uygulanması sivilce oluşumunu engelliyor.

Cildi temiz tutmak: Sivilceleri önlemenin en basit ve önemli yolu, cildi temiz tutmak oluyor. Her gece yatmadan önce cildi ılık suyla ovalayarak masaj yapılması, açılan gözeneklerinize sıkılaştırıcı tonik uygulanması sivilce oluşumunu engelliyor.

2. Su içmek: Su tüm vücudun sağlığı için gerekli olduğu gibi cilt üzerinde de etkili oluyor.Su kan akışını artırarak bakterileri vücudun dışına atıyor ve böylece sivilce oluşumunu da önleniyor.

Su içmek: Su tüm vücudun sağlığı için gerekli olduğu gibi cilt üzerinde de etkili oluyor.Su kan akışını artırarak bakterileri vücudun dışına atıyor ve böylece sivilce oluşumunu da önleniyor.

3. Çok sık makyaj yapmamak: Günlük olarak ağır makyaj yapmaktan kaçınmak, makyaj yapmadan önce nemlendirici güneş kremi sürmek ciltte sivilce oluşmasının önüne geçiyor.

Çok sık makyaj yapmamak: Günlük olarak ağır makyaj yapmaktan kaçınmak, makyaj yapmadan önce nemlendirici  güneş kremi sürmek ciltte sivilce oluşmasının önüne geçiyor.

4. Çikolatadan uzak durmak: Yüksek miktarda şeker ve yağ içeren sütlü çikolatalar, beyaz ekmek,işlenmiş gıdalar ve buğday içeren ürünlerde sivilceleri arttırdığı için uzak durmak gerekiyor.

Çikolatadan uzak durmak: Yüksek miktarda şeker ve yağ içeren sütlü çikolatalar, beyaz ekmek,işlenmiş gıdalar ve buğday içeren ürünlerde sivilceleri arttırdığı için uzak durmak gerekiyor.

5. Stresten uzak durmak: Stres glukokortikoidler gibi bazı hormonların üretimini etkilediği için akne oluşumuna da yardımcı oluyor. Bu nedenle stresten ve stresli ortamlardan kaçınmak gerekiyor.

Stresten uzak durmak: Stres glukokortikoidler gibi bazı hormonların üretimini etkilediği için akne oluşumuna da yardımcı oluyor. Bu nedenle stresten ve stresli ortamlardan kaçınmak gerekiyor.

6. Sivilcelerle oynamamak: Uzun vadede sıkılan sivilceler derinin altındaki diğer dokulara da bulaşıyor, yayılıyor ve o sivilcenin yanlarında başka sivilce oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden sivilcelere dokunulmaması gerekiyor.

Sivilcelerle oynamamak: Uzun vadede sıkılan sivilceler derinin altındaki diğer dokulara da bulaşıyor, yayılıyor ve o sivilcenin yanlarında başka sivilce oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden sivilcelere dokunulmaması gerekiyor.

7. Cildin güneş almasını sağlamak: Güneşin sivilcelere iyi geldiği biliniyor. Aık tenliler 20-15 dakika , koyu tenliler 30-40 dakika kadar güneşte bekleyebiliyor. Ancak bu süreleri aşmak UV ışınlarına maruz kalmak cilde zarar verebiliyor.

Cildin güneş almasını sağlamak: Güneşin sivilcelere iyi geldiği biliniyor. Aık tenliler 20-15 dakika , koyu tenliler 30-40 dakika kadar güneşte bekleyebiliyor. Ancak bu süreleri aşmak UV ışınlarına maruz kalmak cilde zarar verebiliyor.

8. Düzenli egzersiz yapmak: Düzenli egzersiz ter atmayı sağladığı için hem vücuda hem de cilde iyi geliyor.Ancak spor sonrası duş almayı ertelememek gerekiyor.

 Düzenli egzersiz yapmak: Düzenli egzersiz ter atmayı sağladığı için hem vücuda hem de cilde iyi geliyor.Ancak spor sonrası duş almayı ertelememek gerekiyor.

9. Cildi sağlıklı beslemek: Cildin sağlıklı görünmesi için kuruyemiş, meyve ve tam tahıllar gibi ürünleri tercih etmek gerekiyor. Süt ürünleri gibi şeker oranı yüksek besinler sivilceyi tetikleyebiliyor.

Cildi sağlıklı beslemek: Cildin sağlıklı görünmesi için kuruyemiş, meyve ve tam tahıllar gibi ürünleri tercih etmek gerekiyor. Süt ürünleri gibi şeker oranı yüksek besinler sivilceyi tetikleyebiliyor.

10. Saçların yüze gelmemesine dikkat etmek: Saçlara parfüm, yağ, krem ya da jel sürülür ve sürülen saçlar yüze değerse ciltteki gözeneklerini tıkayabiliyor yada cildi tahriş edebiliyor. Özellikle yağlı saçların yüze değmemesi öneriliyor.

 Saçların yüze gelmemesine dikkat etmek: Saçlara parfüm, yağ, krem ya da jel sürülür ve sürülen saçlar yüze değerse ciltteki gözeneklerini tıkayabiliyor yada cildi tahriş edebiliyor. Özellikle yağlı saçların yüze değmemesi öneriliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları