Göz yorgunluğundan kurtulmanın 8 yolu!
Birçok kişi bilgisayar başında saatlerini harcarken gözlerinin yorulduğunun farkına varmayabiliyor. Akşam gün sonunda bazı ağrılar kendini gösterebiliyor. Peki göz yorgunluğu nasıl geçer? İşte göz yorgunluğundan kurtulmanın 8 yolu..

1. Çalışırken sık sık mola vermek: Bilgisayar ekranlarına uzun süre bakmak gözleri yoruyor. Eğer iş gereği uzun süre bilgisayarda çalışmanız gerekiyorsa düzenli aralıklarla gözlerinizi dinlendirmeniz gerekiyor.

Çalışırken sık sık mola vermek: Bilgisayar ekranlarına uzun süre bakmak gözleri yoruyor. Eğer iş gereği uzun süre bilgisayarda çalışmanız gerekiyorsa düzenli aralıklarla gözlerinizi dinlendirmeniz gerekiyor.

2. Göz masajı yapmak: Göz kapaklarına ve göz çukurlarına birkaç dakika masaj yaparak göz yorgunluğunu azaltılabiliyor. Ayrıca göz kapaklarına masaj yaparak göz kuruluğu da önlemiş oluyor.

Göz masajı yapmak: Göz kapaklarına ve göz çukurlarına birkaç dakika masaj yaparak göz yorgunluğunu azaltılabiliyor. Ayrıca göz kapaklarına masaj yaparak göz kuruluğu da önlemiş oluyor.

3. Güneşlenmek: Gergin ve yorgun gözleri güneş rahatlatıyor ve yaşamsal enerjiye iyi geliyor. Güneşlenirken bronzlaşmamak için 08.00 – 10.00 saatlerin tercih edilmesi öneriliyor.

Güneşlenmek: Gergin ve yorgun gözleri güneş rahatlatıyor ve yaşamsal enerjiye iyi geliyor. Güneşlenirken bronzlaşmamak için 08.00 – 10.00 saatlerin tercih edilmesi öneriliyor.

4. Soğuk kompres yapmak: Gözlerdeki yorgun görüntünün azaltılması için soğuk havlu ya da soğuk kompres yapılabiliyor. Alternatif olarak gözler soğuk su ile de yıkanabiliyor. Soğuk, gözlerdeki şişliklerin ve koyu lekelerin de azaltılmasını sağlıyor.

Soğuk kompres yapmak: Gözlerdeki yorgun görüntünün azaltılması için soğuk havlu ya da soğuk kompres yapılabiliyor. Alternatif olarak gözler soğuk su ile de yıkanabiliyor. Soğuk, gözlerdeki şişliklerin ve koyu lekelerin de azaltılmasını sağlıyor.

5. Bol su içmek: Her gün yeterli miktarda su tüketilmesi de gözlerdeki yorgun görüntüyü azaltmada etkili oluyor. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmesi öneriliyor.

Bol su içmek: Her gün yeterli miktarda su tüketilmesi de gözlerdeki yorgun görüntüyü azaltmada etkili oluyor. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmesi öneriliyor.

6. Bilgisayarın ekran parlaklığını düşürmek: Ekran parlaklığı ne kadar çoksa göz yorgunluğu yaşama ihtimali deo kadar artıyor. Bilgisayarı mümkün olduğu kadar düşük parlaklıkta kullanmaya çalışmak gerekiyor.

Bilgisayarın ekran parlaklığını düşürmek: Ekran parlaklığı ne kadar çoksa göz yorgunluğu yaşama ihtimali deo kadar artıyor. Bilgisayarı mümkün olduğu kadar düşük parlaklıkta kullanmaya çalışmak gerekiyor.

7. Salatalık: Salatalık sıkılaştırıcı özelliği sayesinde göz etrafındaki yorgun kasları yatıştırıyor. Soğuk salatalığı kalın dilimler halinde doğrayıp iki dilimini göz kapaklarına koymak göz yorgunluğunu hafifletiyor.

Salatalık: Salatalık sıkılaştırıcı özelliği sayesinde göz etrafındaki yorgun kasları yatıştırıyor. Soğuk salatalığı kalın dilimler halinde doğrayıp iki dilimini göz kapaklarına koymak göz yorgunluğunu hafifletiyor.

8. Göz damlası kullanmak: Özellikle bilgisayar başında çalışırken bilgisayar ekranına bakarken gözler normalden daha az kırpıldığı için kuruma oluyor. Çözüm olarak reçetesiz göz damlalarından kullanılabiliyor.

Göz damlası kullanmak: Özellikle bilgisayar başında çalışırken  bilgisayar ekranına bakarken gözler normalden daha az kırpıldığı için kuruma oluyor.  Çözüm olarak reçetesiz göz damlalarından kullanılabiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları